A Bakony Magyarország méltán híres és egyben közkedvelt kirándulási célpontja.
Számos túra útvonala nem csak látnivalókban teszi lehetővé, hogy hangulatunk és igényeink szerint válogassunk közöttük, hanem azok hossza is jó variálható, évszaknak, vagy épp a rendelkezésre álló időnknek megfelelően.
Találhatunk komoly, 30 vagy afölötti kilométerektől egészen a pár 5-6 km-es túrákig szinten minden nehézségi szintűt, úgy hosszát, mint szintkülönbségét tekintve.
Talán csak egy valami van ami állandó, midenegyik kivétel nélkül tartogat számtalan káprázatos látnivalót.
Én most egy kellemes, közel 6 km-es túrát, és annak útvonalát mutatom be számotokra, ami egy őszi napba még épp belefér, sötétedéssel együtt, akár ebéd utánra időzítve is. Kb. 2 óra a Túra "hivalatos" teljesítési ideje, de mi ezt fényképezéssel, bámészkodással mindig minimum megduplázzuk, nem volt ez másként most sem.
A bejegyzésén végén láthatjátok a videós összeállítást a látnivalókról, illetve letudjátok tölteni is a bemutatott túra útvonalát GPX file formátumba.
A Túra adatai:
- Hossza: 5,7 km
- Időtartam: 1,4 óra
- Szintemelkedés: 193 méter felfelé és lefelé egyaránt
- Legmagasabb pontja 400 méter
A túra körtúraként lett megtervezve, így kiindulási és végpontja megegyezik. Ahogy a bevezetőben is írtam, számtalan csodát tartogat még a környék, akár közvetlen a tó mellett, közelében is, érdemes egy kis kutató munkát végezni, ha lehetősége van valakinek a túra kibővítésére.
A hagyomány szerint a béli monostort alapító Szent Günther és a később vértanúhalált halt Szent Gellért is e hely közelében töltött remeteségben néhány évet. A község tisztelettel őrzi a két szent legendáját.
Először 1826-ban emeltek az emlékhelyen kápolnát, amelyet a 19. század végén a ma álló épület váltott fel. Ekkor készült a 14 képből álló stáció és a szikla tetején található kálvária Krisztus, Szűz Mária és Szent János alakjával.
Három forrás fakad a kápolna előtt, amelyet kőből rakott medencével foglaltak kútházba. A medence közepén dombormű eleveníti fel Szent Gellért e helyhez kötődő legendáját, valamint emlékét egy szintén Szent Gellértet és egy szarvasborjút ábrázoló szobor is őrzi, amely Opra Szabó István zirci szobrászművész alkotása.
A kápolna mellett lépcső vezet egy elfalazott sziklahasadékhoz, amely elé egy Lourdes-i Mária szobor került. A szájhagyomány szerint e barlang lehetett a remeteség helye.
A kápolna környékét a falu összefogásával állították helyre 1996-ban, ekkor duzzasztották tavacskává a források vizét, s alakították ki a parton a pihenőparkot. A padok háttámlájára az adományozók nevét vésték fel.
A bakonybéli Borostyán-kút (Szent-kút) kápolnájának környéke 2009 óta Veszprém megye hét természeti csodájának egyike."
A túra útvonaltól nem messze Geoláda is található.
A Szent-kút után közvetlenül az erdőbe térünk be. Rövidke túra során változatos táj, és csodás környezet fogad minket. A rövidke kaptató megtétele után nagyobb szintkülönbségre már nem is kell számítani, így gyermekek és idősek számára egyaránt kényelmes kirándulás/tóra vár ránk.
Évszaktól függően remek gombászási lehetőség is adódik, de amennyiben nem ismeritek behaton azokat, vegyétek igénybe gombaszakértő segítségét!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése