Vinye (parkoló) - Alsó Cuha-szurdok - Remete barlang - Ördög-rét - Zsivány-barlang - Vinye (parkoló)
Videós beszámoló a bejegyzés végén.
Hossz: 6,8 km
Szintkülönbség: 44 m (úgyis több lesz :D )
Becsült időtartam: 1,55 perc (tuti több lesz)
A túra hossza és szintkülönbsége alkalmas lenne ugyan kisgyermekekkel való túrázáshoz, de a képekből és a videóból látható terepviszonyok miatt nem ajánlom. Felnőtteknek, nagyobb gyermekeknek is megfelelő lábbeli viselése saját testi épségetek miatt kötelező!
Célpont választása:
A Cuha-szurdok méltán kedvelt kiránduló vagy éppen túrázó célpontja sokaknak. Számtalan természeti látnivaló, a bájosan vagy olykor épp sebesen vágtató patak, a bükkfák, több geoláda, a nem sok helyen látható viadukt, vagy épp az erdei vasút, ki ne találna itt magának kedvérevaló kikapcsolódási lehetőséget!?
Különösen ha valaki olyan (vagy még) szerencsésebb, hogy alig 30 perc autóútra lakik onnan!? Nos kézenfekvő volt, hogy ismét célpontként jelöltük ki 2022.05.23.-ára, egy hétfői napra tervezett túrára. Hétfői napra. Igen, ez fontos, mert épp népszerűsége az oka annak, hogy hétvégén és ünnepnapokon szinte elviselhetetlen a tömeg a természetre (és nem emberek sokaságára) vágyók számára. Épp csak a természetet nem tudod élvezni olyankor.
Azonban most a másik irányba vettük az irányt. Nem lesz, kisvasút, viadukt, lesz viszont pár barlang, kalandos, hazai viszonylatban már-már vadregényes szurdok, kalandos (tényleg kalandos) terep, és hála a jól megválasztott időpontnak és helyszínnek, 0, igen, nulla ember!
A túra nyomvonalát és letölthető általam szerkesztett térképet itt találjátok:
Motivációs tényező:
A lángos! :D Egyéb motivációs tényezőről most sem számolok be, mivel a leírt figyelmeztetés miatt (is) most ketten indultunk útnak V.-vel. Geoláda a környéken szép számban akad, azonban ebbe az irányba a túra időpontjában nem találtunk, max multiládát, aminek több pontja nem esett egybe a tervezett iránnyal.
Kilátóponttal ugyan kecsegtet a túra, de mint kiderült látnivaló szinte semmi nem adódik a helyszínen a fák lombozata miatt. Erről, és az útba esett 2 barlangról részletesebb bemutatást láthattok a szerkesztett videóban a rövidített beszámoló végén..
A túra:
A túrát mi Vinnyéről indítottuk. Parkolni kényelmesen lehet a vasút átjáró után lévő ingyenes parkolóban. Az ott található büfében 100 Ft fejében használhatjátok a mosdót, de sajnos így május vége felé lángosuk még nem volt, pedig ez betervezett program volt. Kihagyhatatlan a tönkölybúzából készült finomságuk, amit idén sajnos 2. alaklommal vagyunk kénytelenek későbbre tolni.... Áprilisban még egyáltalán nem voltak nyitva, most viszont a kiírt és neten feltüntetett (tehát hivatalosnak számító) 18 órás zárás dacára közölte 16 órakor a kishölgy, hogy fél óra múlva zárnak, lángos pedig nem is volt aznap (sem). :( Ezek után se pisztácia, se csokoládé fagyi után nem volt kedvünk érdeklődni.
Üres parkolónál jól megcsodálható az Öreg hölgy |
Ugyanis egy 450-500 évesre saccolt öreg tölgyfa impozáns és egyben csodás látványa uralja ilyenkor a tájat. Igen, jól számolsz, valamikor az 1500-es évekre tehető "születésének" időpontja.
A 450-500 éves Öreg Tölgy |
A túra egyébként a piros+ jelzést követve jól járható, de a szurdokban a jelzés értelemszerűen eltűnik a szemünk előtt.
A parkolóból azonban még jól látható, viszonylag hamar rátérhetünk, hacsak előtte nem akarjuk szemügyre venni a jó öreg Cuha népszerűbb pontját, és a Kőpince forrást. Ahogy a videóban is láthatjátok, itt némi csörgedezés még tapasztalható. Jól esett a fülnek a csörgedező víz hangja.
A Kőpince-forrásból még csörgedezik némi víz |
Nos sajnos idén május végén nem csak a lángos, de a Cuha is "elfogyott". A száraz időjárásnak köszönhetően ugyanis hűlt helyét találtuk csak. Tényleg, hűlt helyét, ugyanis csont száraz volt végig a patak. 1-2 mélyedésben, vagy megrekedt helyen láttunk csupán jellemzően csöppnyi poshadt vizet. :(
Száraz lábbal kellhettünk át a Cuhán 2022.május 23.-án |
A májusban nem megszokott és így szomorú látvány után elindultunk a tervezett túrára. Talán egy szempontból jó, hogy így alakult a vízállás, ugyanis nem kellett számítani arra, hogy néhány helyen járhatatlan lenne a túra út, feladásra, visszafordulásra kényszerítve minket. Ez ugyanis nagy víz hozam mellett reális veszélynek számít.
Elindultunk hát a p+ jelzésen, és kis erdei séta után a zsidó-réten keltünk át, ami csodás látnivalólat tartogat, ha jobban megnézzük mi lapul a lábunk alatt.
Zsidó-rét |
A Bakonytól megszokott, kellemes élmény vár ránk még jó pár száz méteren keresztül, mielőtt elértük volna a fő látványosságot, a szurdokot és a 2 barlangot.
A meder természetesen itt is száraz volt.
De látni, és gyönyörködni való akad bőven, ezen kívül is szerencsére.
Erdei páfrány |
A növényzeten még nem látni a szárazság nyomait szerencsére.
Néha olybá tűnt, mintha nem is Magyarországon lennénk. |
És bizony, nem kellett sokat menni, amikor lekezdett változni az erdő arculata. A kidőlt fákkal sűrűn tarkított, a szikás szurdokkal körülvett, valamint köves, nagyméretű sziklás mederaljzat időnként valóban kalandossá tette a túránkat. Időnként két kidőlt fa között átbújva, kerülőkkel, vagy épp sziklákon ugrándozva haladtunk keresve a legkönnyebb utat. Cikáztunk a szurdok két partja között, már ahol az éppen lehetséges volt egyáltalán. Mert nem mindig állt rendelkezésünkre olyan úri huncutság, mint egy ösvény.
Persze ha volt is ösvény a parton, az sem mindig volt egyszerű, vagy egyszerűen megközelíthető. Persze panaszra semmi ok, pont ezt az élményt kerestük!
- Milyen állapotban van most a Pakucs-pihenő.
- Milyen a Kőpince-pihenő.
- Él-e tigris, oroszlán, bálna, mamut, kardfogú tigris, vagy épp cápa szerintünk a Bakonyba.
- Az Ördög-réti pihenőn mire számíthattok, ami nem 30, hanem 3 km távolságra van.
- Hogy néz ki a Remete barlang felső bejárata, és mit (nem)lát a kilátó.
- A Hódos-érben mennyi víz található most.
- Miért ne üljetek le a magaslesekre.
- Milyen további növényzetet és rovarvilág csodálható meg még a túrán.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése